Z pałacu Stalina TEH

TEH = TWIERDZA EDUKACJI HISTORYCZNEJ 1920

Myślę sobie, że najlepszym rozwiązaniem byłoby przerobić Pałac Stalina na TWIERDZA EDUKACJI HISTORYCZNEJ 1920. Pierwotnie proponowałem nazwę PEH = Pałac… Nie może być przecież tak, aby tryumf Stalina bił i kuł w oczy wszystkich, którzy wiedzą czym jest ów pałac. Wpływy komuchów i rusofilów w Polsce są olbrzymie. Tak długo jak długo będzie stał pałac Stalina w niezmienionej formie tak długo będzie to dowód tryumfu Stalina nad Polską.

Należałoby przywrócić TEH-owi wielkość jaką miał Pałac Stalina jeszcze w 2008 r. To znaczy winien on górować na całą Warszawą. Pamiętam moją pierwszą prywatną wycieczkę w latach 60 XX w. do Warszawy. Już z daleka było widać ten pałac zniewolenia. Dla wszystkich zabłąkanych ten pałac był punktem orientacyjnym. I taką rolę winien pełnić TEH po przebudowie.

Wyobrażam sobie TEH-a jako konstrukcję przewyższającą wszystkie dotychczasowe budynki. I to nie o 5 cm, ale znacznie, znacznie więcej. Co najmniej kilkadziesiąt metrów. Tak aby był to widoczny i znaczący element krajobrazu Warszawy.

Nad wszystkimi obecnymi i przyszłymi budynkami winna górować struktura zwieńczona walcem. Na nim „wolno biegnący” napis 1920 widoczny z daleka i za dnia, i w nocy. Na nim trójwymiarowy hologram naszego godła orzeł bielik w locie jakby chciał powiedzieć.

JESTEM WOLNY

Myślę, że dla współczesnych technik i technologii nie stanowi to żadnego problemu. Wystarczy dosłownie kilka dni, aby takie cudo jak TEH powstało. Przykładów każdy może znaleźć bez trudu. A może okaże się, że Pałac Stalina ma słabe fundamenty i należy go zburzyć, aby powstał TEH?

Tu trzeba przypomnieć powstanie monumentu upamiętniający ofiary Powstania Grudniowego 1970. Pierwszy pal pod budowę wbito 17-09-1980 r. Uroczystość wbudowania kamienia węgielnego odbyła się 6-12-1980 roku. W budowie pomnika brało udział kilkanaście zakładów i instytucji. 16-12-1980 roku, w dziesiątą rocznicę wydarzeń grudniowych, pomnik został odsłonięty. Pomnik składa się z trzech krzyży, z których każdy waży 36 ton i mierzy 42 metry wysokości. Na każdym krzyżu zawieszona jest kotwica o wadze około 2 ton każda. W dolnej części monumentu przewidziano płaskorzeźby ze scenami z życia stoczniowców. Na pomniku został umieszczony cytat z psalmu 29, a także fragment wiersza Który skrzywdziłeś Czesława Miłosza. Krzyże wykonano z płyt ze stali chromoniklowej, kwasoodpornej, kotwice z płyt mosiężnych, a płaskorzeźby z brązu.

One thought on “Z pałacu Stalina TEH

Dodaj komentarz

45 − 37 =