SKB. Sędziowska bezkarność.

Szukanie sprawiedliwości przed trybunałami pogańskimi.

6.1. Czy odważy się ktoś z was, gdy zdarzy się nieporozumienie z drugim, szukać sprawiedliwości u niesprawiedliwych [Chodzi o pogan nie posiadających sprawiedliwości, tj. świętości udzielonej przez Boga ochrzczonym.] zamiast u świętych? … 4. Wy zaś, gdy macie sprawy doczesne do rozstrzygnięcia, sędziami waszymi czynicie ludzi za nic uważanych w Kościele! [Tzn. pogan. Inni tłum.: „…gdy macie sprawy doczesne do rozstrzygnięcia, wybierzcie sobie sędziów spośród najmniej ważnych w Kościele”. Inni jeszcze stawiają na końcu znak zapytania.

Pierwszy list do Koryntian.

BIBLIA TYSIĄCLECIA

Pismo święte starego i nowego testamentu.

Wydanie trzecie. Wydawnictwo Pallottinum. Poznań – Warszawa 1980.

Poniżej prezentuję treść listu jaki otrzymałem wczoraj.

Nadruk godła Polski

RZECZNIK DYSCYPLINARNY

SĘDZIÓW SĄDÓW POWSZECHNYCH

Nr RDSP 715-139/12

Warszawa, 24 października 2012 r.

Pan

Zbigniew GRABOWSKI

[mój adres domowy]

     W związku z pismem Pana z dnia 24 września 2012 r. adresowanym do Przewodni­czącego Krajowej Rady Sądownictwa, a które zgodnie z właściwością w części dotyczącej Pani Prezes Sądu Okręgowego w Warszawie zostało przesłane na moje ręce (data wpływu 23 października 2012 r.) uprzejmie wyjaśniam, co następuje.

     Z uwagi na treść art. 114 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. Nr 98, poz. 1070 ze zm.) nie jest Pan podmiotem uprawnio­nym do żądania wszczęcia postępowania dyscyplinarnego przeciwko sędziemu (prezesowi sądu, który zawsze jest sędzią). Uprawnienie takie przysługuje Ministrowi Sprawiedliwo­ści, prezesowi sądu apelacyjnego lub okręgowego, kolegium sądu apelacyjnego lub okrę­gowego, Krajowej Radzie Sądownictwa, a także – „z własnej inicjatywy” Rzecznikowi dyscyplinarnemu sędziów sądów powszechnych i jego zastępcom działającym przy sądach apelacyjnych i okręgowych.

     Jednocześnie informuję, że nie zamierzam z własnej inicjatywy w oparciu o treść przedmiotowego pisma podejmować czynności o charakterze dyscyplinarnym wobec Pani Prezes Sądu Okręgowego w Warszawie za nieujawnienie Panu „danych personalnych” sędziego, który podejmuje czynności urzędowe w sprawie o sygnaturze IC 677/12. Zakła­dam, że pod pojęciem „dane personalne” rozumie Pan wyłącznie imię i nazwisko sędziego, bowiem pełnych takich danych, w urzędowym znaczeniu tego określenia, z oczywistych powodów nie może Pan uzyskać.

    Zakładam również, że rzeczywiście nie uzyskał Pan informacji o tym, który sędzia wskazaną sprawę prowadzi. Tego typu informacja nie jest niejawna i ma Pan do niej pra­wo. Nie znaczy to jednak, że Pani Prezes – jako sędzia dopuściła się przewinienia służbo­wego, w tym oczywistej i rażącej obrazy przepisów prawa albo, że uchybiła godności urzę­du sędziowskiego. Przede wszystkim należałoby wykazać, że nie udzielając przedmiotowej informacji działała w złej wierze i o wniosku Pana w ogóle wiedziała.

Druga strona dokumentu.

     Zauważam nadto, że powyższą sytuację ocenić należy nie w kontekście przepisów o postępowaniu dyscyplinarnym wobec sędziów, ale dotyczących nadzoru administracyj­nego nad działalnością organów sądowych. Tego rodzaju nadzór administracyjny nad pre­zesem sądu okręgowego sprawuje prezes sądu apelacyjnego – w tym wypadku Prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie, do którego może Pan złożyć stosowną skargę w oparciu o treść art. 41b § 3 ustawy jw. Zgodnie z tym przepisem organem właściwym do rozpo­znawania skargi dotyczącej działalności prezesa sądu okręgowego jest prezes sądu apela­cyjnego.

RZECZNIK DYSCYPLINARNY

SSA Marek Hibner

podpis nieczytelny

SKB = stan konstytucyjnego bezprawia, art. 8 i 42.

 

Dodaj komentarz