Szukanie sprawiedliwości przed trybunałami pogańskimi.
6.1. Czy odważy się ktoś z was, gdy zdarzy się nieporozumienie z drugim, szukać sprawiedliwości u niesprawiedliwych [Chodzi o pogan nie posiadających sprawiedliwości, tj. świętości udzielonej przez Boga ochrzczonym.] zamiast u świętych? … 4. Wy zaś, gdy macie sprawy doczesne do rozstrzygnięcia, sędziami waszymi czynicie ludzi za nic uważanych w Kościele! [Tzn. pogan. Inni tłum.: „…gdy macie sprawy doczesne do rozstrzygnięcia, wybierzcie sobie sędziów spośród najmniej ważnych w Kościele”. Inni jeszcze stawiają na końcu znak zapytania.
Pierwszy list do Koryntian.
BIBLIA TYSIĄCLECIA
Pismo święte starego i nowego testamentu.
Wydanie trzecie. Wydawnictwo Pallottinum. Poznań – Warszawa 1980.
Poniżej prezentuję treść listu jaki otrzymałem wczoraj.
Nadruk godła Polski RZECZNIK DYSCYPLINARNY SĘDZIÓW SĄDÓW POWSZECHNYCH Nr RDSP 715-139/12 |
Warszawa, 24 października 2012 r. Pan Zbigniew GRABOWSKI [mój adres domowy] |
W związku z pismem Pana z dnia 24 września 2012 r. adresowanym do Przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa, a które zgodnie z właściwością w części dotyczącej Pani Prezes Sądu Okręgowego w Warszawie zostało przesłane na moje ręce (data wpływu 23 października 2012 r.) uprzejmie wyjaśniam, co następuje.
Z uwagi na treść art. 114 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. Nr 98, poz. 1070 ze zm.) nie jest Pan podmiotem uprawnionym do żądania wszczęcia postępowania dyscyplinarnego przeciwko sędziemu (prezesowi sądu, który zawsze jest sędzią). Uprawnienie takie przysługuje Ministrowi Sprawiedliwości, prezesowi sądu apelacyjnego lub okręgowego, kolegium sądu apelacyjnego lub okręgowego, Krajowej Radzie Sądownictwa, a także – „z własnej inicjatywy” Rzecznikowi dyscyplinarnemu sędziów sądów powszechnych i jego zastępcom działającym przy sądach apelacyjnych i okręgowych.
Jednocześnie informuję, że nie zamierzam z własnej inicjatywy w oparciu o treść przedmiotowego pisma podejmować czynności o charakterze dyscyplinarnym wobec Pani Prezes Sądu Okręgowego w Warszawie za nieujawnienie Panu „danych personalnych” sędziego, który podejmuje czynności urzędowe w sprawie o sygnaturze IC 677/12. Zakładam, że pod pojęciem „dane personalne” rozumie Pan wyłącznie imię i nazwisko sędziego, bowiem pełnych takich danych, w urzędowym znaczeniu tego określenia, z oczywistych powodów nie może Pan uzyskać.
Zakładam również, że rzeczywiście nie uzyskał Pan informacji o tym, który sędzia wskazaną sprawę prowadzi. Tego typu informacja nie jest niejawna i ma Pan do niej prawo. Nie znaczy to jednak, że Pani Prezes – jako sędzia dopuściła się przewinienia służbowego, w tym oczywistej i rażącej obrazy przepisów prawa albo, że uchybiła godności urzędu sędziowskiego. Przede wszystkim należałoby wykazać, że nie udzielając przedmiotowej informacji działała w złej wierze i o wniosku Pana w ogóle wiedziała.
Druga strona dokumentu.
Zauważam nadto, że powyższą sytuację ocenić należy nie w kontekście przepisów o postępowaniu dyscyplinarnym wobec sędziów, ale dotyczących nadzoru administracyjnego nad działalnością organów sądowych. Tego rodzaju nadzór administracyjny nad prezesem sądu okręgowego sprawuje prezes sądu apelacyjnego – w tym wypadku Prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie, do którego może Pan złożyć stosowną skargę w oparciu o treść art. 41b § 3 ustawy jw. Zgodnie z tym przepisem organem właściwym do rozpoznawania skargi dotyczącej działalności prezesa sądu okręgowego jest prezes sądu apelacyjnego.
RZECZNIK DYSCYPLINARNY SSA Marek Hibner podpis nieczytelny |
SKB = stan konstytucyjnego bezprawia, art. 8 i 42.