Pan Zbigniew GRABOWSKI
Szanowny Panie
Potwierdzamy wpływ Pana korespondencji z 10 i 13 kwietnia 2015 r. skierowanej również do Prezydenta RP na skrzynkę poczty elektronicznej.
Zapoznaliśmy się z przedstawionymi w niej sprawami, uwagami i oczekiwaniami. Jednocześnie zawiadamiamy, że Pan Prezydent jest informowany o treści napływającej korespondencji oraz o przekazywanych w listach uwagach, spostrzeżeniach i sugestiach. Pomaga to Panu Prezydentowi utrzymywać kontakt ze społeczeństwem, lepiej poznawać jego problemy i oczekiwania. Opinie, uwagi i postulaty dotyczące istotnych dla kraju i obywateli kwestii (w tym obowiązujących przepisów) są również przekazywane właściwym merytorycznie komórkom.
Pragniemy także podkreślić, że zasady waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych określone są ustawowo, a kształtowanie przepisów leży przede wszystkim w gestii rządu oraz Sejmu, który uchwala odpowiednie ustawy zgodnie z wolą większości parlamentarnej. Zmiana przepisów ustaw może nastąpić tylko na drodze legislacyjnej. Każda inicjatywa ustawodawcza musi być poprzedzona analizą i określeniem skutków podjętych decyzji, dlatego projekt zmiany ustawy zazwyczaj wymaga merytorycznego przygotowania przez odpowiedni dla danej sprawy resort. Z tego również względu akty takie są z reguły przedstawiane Sejmowi z inicjatywy Rady Ministrów. Zasadnicze zobowiązania dotyczące rozpatrzenia poruszonych kwestii dotyczących wysokości świadczeń emerytalno-rentowych i zasad ich waloryzacji oraz zajęcia stanowiska ciążą na organach rządowych, przede wszystkim na Ministrze Pracy i Polityki Społecznej (Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej – ul. Nowogrodzka 1/3, 00-513 Warszawa) odpowiedzialnym, za politykę państwa w zakresie ubezpieczeń społecznych, a w zakresie zabezpieczenia społecznego żołnierzy zawodowych również na Ministrze Obrony Narodowej (Ministerstwo Obrony Narodowej – ul. Klonowa 1, 00-909 Warszawa).
Uprzejmie zawiadamiamy, że Pan Prezydent przywiązuje duże znaczenie do tego, jak funkcjonuje prawo oraz organy i instytucje rządowe. Zgodnie jednak z konstytucyjnym podziałem władz Prezydent RP nie nadzoruje organów rządowych i nie ingeruje bezpośrednio w ich działalność i decyzje. Natomiast wpływające do Kancelarii opinie i sugestie są – w miarę możliwości – wykorzystywane w pracach urzędu w ramach uprawnień Prezydenta RP.
Z poważaniem
Danuta Pośnik
Ekspert
Biuro Listów i Opinii Obywatelskich
Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Wiejska 10, 00-902 Warszawa
tel. +48 22 695 26 56, fax +48 22 695 22 38
e-mail: blo@prezydent.pl
Pretty! This was an incredibly wonderful article. Thanks forr
supplying this information.
Stop by my web site: holiday