Zbigniew Grabowski
Ob. Bronisław Maria Komorowski
Kancelaria Prezydenta RP
ul. Wiejska 10
00 – 902 Warszawa
WNIOSEK
o upublicznienie remanentów personalnych i materialnych.
Dot. BPU.0605.112.2015 pismo z 29-06-2015 r., dyrektor, Andrzej Dorsz oraz BPU 060-134-10 pismo z 23-08-2011 r. dyrektor, Andrzej Dorsz.
Mocą ducha prawa wynikającego z preambuły Konstytucji: pomni gorzkich doświadczeń z czasów, gdy podstawowe wolności i prawa człowieka były w naszej Ojczyźnie łamane, pragnąc na zawsze zagwarantować prawa obywatelskie ośmielam się uprzejmie wyjaśnić, iż A. Dorsz ściemnia problem i robi ze mnie durnia oraz udaje, że nie więc co po polsku oznacza remanent. Zaś doręczone mi wykazy: Stan limuzyn w dniu 10.04.2014 i 29.06.2015 są śmieciami, gdyż na tych kwitach nie ma: ZA ZGODNOŚĆ. Tym samym dowodzi to, że ryba psuje się zawsze od głowy. Przeto objaśniam. Remanent to: spis towarów i materiałów znajdujących się w danej chwili w: przedsiębiorstwie, sklepie itp., z podaniem ich ilości i ceny, dokonywany okresowo w celu sprawdzenia stanu posiadania przedsiębiorstwa. W związku z tym wyjaśniam.
- Majątek KPRP przedstawiony w bip nie obejmuje żadnych kosztów. Ich stan i wydatki utrzymania winny być co roku sporządzane i publicznie dostępne. W Bip Prezydenta pod zakładką: Majątek Kancelarii nie są wymienione żadne ruchomości. KPRP nie ma limuzyn.
- Remanent personalny dotyczy wszystkich osób zatrudnionych w KPRP i pracujących za pieniądze wypłacane z kasy KPRP, np. sprzątaczka, ile ich jest, jakie otrzymały w ciągu roku wynagrodzenie. Co się tyczy jakiegoś wyroku WSA, to póki co w Polsce nie obowiązuje precedens sądowy, aby można było powoływać się na jakieś wyroki.
Remanenty personalne i majątkowe winny być publicznie dostępne i sporządzane na koniec każdego roku i z końcem kadencji prezydenta.
Konstytucja w art. 49 zapewnia wolność i ochronę tajemnicy komunikowania się. To konstytucyjne prawo przez XXV lat tzw. wolności nie zostało jeszcze zrealizowane. Dowodem jest ePUAP, z której KPRP nie może korzystać. Zaś w prezydenckiej edycji Konstytucji z 2014 r. (ISBN 978-83-64325-00-7, niebieska sztywna okładka) w indeksie rzeczowym, wśród praw, nie wymieniono prawa do komunikowania się.
Mocą Konstytucji wnoszę jak wyżej, przy tym zwracam uwagę na imponderabilia i sprawiedliwości społeczną, która wymaga aby każdemu oddać to co słusznie mu się należy a zawarte w samej Konstytucji i w jej preambule: pomni gorzkich doświadczeń… Codziennie płacę podatek VAT zawarty w: wodzie, chlebie, ziemniakach.
Szacunek rodzi się tylko z atencji i prawości
Z poważaniem
* – * – * – * – * – * – * – * – * -*
Stanowisko KPRP
Warszawa, dnia 29 czerwca 2015 r.
Nadruk godła Polski
KANCELARIA PREZYDENTA
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Biuro Prawa i Ustroju
BPU.0605.112.2015
Pan Zbigniew Grabowski
mój adres domowy
W odpowiedzi na wniosek o „upublicznienie remanentów personalnych i materialnych” z dnia 14 czerwca 2015 roku Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej uprzejmie informuje, że w załączeniu przekazuję wykaz samochodów służbowych na dzień 10 kwietnia 2010 r. oraz na dzień realizacji wniosku tj. 29 czerwca 2015 r. Wykaz ten obejmuje markę samochodu, cenę po jakiej został zakupiony oraz datę zakupu. Kancelaria Prezydenta RP nie posiada informacji o stanie liczników poszczególnych samochodów w dniu 10 kwietnia 2010 r., ani w dniu 29 czerwca 2015 r. Kancelaria Prezydenta RP może Panu udzielić informacji o stanie liczebnym samochodów służbowych najpóźniej na dzień realizacji wniosku, czyli na 29 czerwca 2015 r.
W pozostałym zakresie, Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej prosi o sprecyzowanie wniosku poprzez:
-
uściślenie czy przez „remanent materialny” należy rozumieć „dane o majątku jakim dysponuje Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej”, zgodnie z brzmieniem art. 6 ust. 1 pkt 2 lit. f ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2014 r., poz.782, z późn. zm., zwana dalej „ustawą”)?. W razie pozytywnej odpowiedzi na powyższe pytanie, prosimy o sprecyzowanie, jakich konkretnych informacji dotyczących majątku, jakim dysponuje Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pan żąda, oprócz informacji na temat samochodów służbowych oraz tych informacji o stanie majątku, które zostały opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej?,
- sprecyzowanie, jak należy rozumieć użyte we wniosku pojęcie „remanentu personalnego”? Czy chodzi o imienną listę pracowników Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na dzień 10.04.2010 r. z podaniem dla każdego z pracowników danych w postaci: stanowisko, data zatrudnienia, wysokość poborów i nagrody?, Przy czym prosimy o sprecyzowanie jak należy rozumieć pojęcie „poborów
Druga kartka
i nagród za każdy rok”, skoro wniosek zawiera konkretną datę dzienną tj. 10.04.2010 r.? Ponadto prosimy o dookreślenie czy pytanie dotyczy pracowników pełniących funkcje publiczne, w rozumieniu art. 5 ust. 2 zd. 2 ustawy czy także tych, którzy takich funkcji nie pełnią ?
W tym miejscu Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej nadmienia, że zgodnie z najnowszym orzecznictwem sądowym, zawartym w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, z dnia 22 maja 2015 roku, sygn.. II SAB/Wa 298/15, imienna lista pracowników, którzy nie pełnia funkcji publicznych tj. nie poosiadają kompetencji do podejmowania działań władczych w ramach organu nie stanowi informacji publicznej podlegającej udostępnieniu (str. 6 uzasadnienia ww. wyroku).
Jednocześnie uprzejmie informujemy, że informacje o osobach pełniących funkcje kierownicze w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej są zawarte na oficjalnej stronie internetowej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, pod następującymi linkami:http://www.prezvdent.pl/bip/kierownictwo-kancelarii/
http://www.prezydent.pl/bip/biura-kprp/
Ponadto Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej informuje, że żadne żądane na dzień 31.07.2015 roku informacje nie mogą być udzielone, ponieważ termin ten jeszcze nie nadszedł. W związku z tym Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej nie dysponuje żadnymi informacjami o faktach zaistniałych na dzień 31.07.2015 r.
Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wskazuje, że stosownie do art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (t.j. Dz. U. z 2014 r., poz. 1114), przepisów tej ustawy nie stosuje się do przedsiębiorstw państwowych, spółek handlowych, służb specjalnych w rozumieniu art. 11 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, Kancelarii Sejmu, Kancelarii Senatu, Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Narodowego Banku Polskiego, z wyjątkiem art. 13 ust. 2 pkt 1, gdy w związku z realizacją zadań przez te podmioty istnieje obowiązek przekazywania informacji do i od podmiotów niebędących organami administracji rządowej, oraz z wyjątkiem art. 13a, art. 19c i art. 19d ustawy. Art. 19 c ww. ustawy wskazuje na możliwość korzystania przez podmioty określone w art. 2 ust. 3 z platformy ePUAP. Warunkiem skutecznego korzystania z ePUAPU jest jednak przednie zawarcie porozumienia z Ministrem Administracji i Cyfryzacji.
Wobec powyższego Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej nie ma obecnie możliwości prawno – technicznych prowadzenia wymiany korespondencji przez platformę e-PUAP. W związku z tym informujemy, że dalsza korespondencja będzie prowadzona drogą pisemną.
Dyrektor Biura Prawa i Ustroju podpis nieczytelny Andrzej Dorsz |