PAŁAC EDUKACJI HISTORYCZNEJ (krótko PEH) moim zdaniem powinien być przekształcony z Pałacu Stalina. Znamy go jako Pałac Kultury i Nauki. PEH winien być narodowym centrum badań i edukacji historycznych związanych szczególnie z tym wielkim zwycięstwem Polaków na komunistyczną Rosją. Padają pomysły zburzenia Pałacu Stalina. Uważam to za niedobry pomysł. Tam jest dużo i dobrego materiału budowlanego. Przekształcenie tej budowli w PEH byłoby kapitalnym rozwiązaniem. Bo oto tryumf Stalina nad Polską przekształca się w miażdżące zwycięstwo Narodu. Całą prawdę o sowieckim komunizmie i zniewalaniu narodów i jak doszło do wyzwolenia. Całkowitego wyzwolenia.
Czy ma to być PEH im.: CUDU NAD WISŁĄ, czy BITWY WARSZAWSKIEJ czy może jeszcze inaczej winien zdecydować Naród w powszechnym głosowaniu.
Pałac Stalina został zbudowany w latach 1952 – 1955. To podarunek Narodu Radzieckiego dla podbitego i zniewolonego Narodu Polskiego od Józefa Stalina z domu jakoś inaczej (*1878 †5-03-1953 rocznica Zbrodni Katyńskiej). Józef Stalin był dożywotnim dyktatorem w ZSRR posiadającym nieograniczoną władzę w latach 1922 – 1953. Ocenia się, że jego panowanie pochłonęło około 20 mln istnień ludzkich. W tym 11 mln zmarło z głodu.
Jeżeli zestawimy Łuk Triumfalny cesarza Francuzów w latach 1804 – 14 Napoleona Bonapartego (* 1769 †1821) z Pałacem Stalina, to dopiero wówczas możemy zdać sobie sprawę z tego jak wielkie było zwycięstwo Stalina nad Polską przy udziale aliantów: USA, Wielka Brytania i Francja.
Starałem się zachować proporcje. Zdjęcia z prawej przedstawiają dzisiejszą Ossową. Górne upamiętnia Polaków, dolne Sowietów. To cuś odsłonięto 2-11-2010. Ufundował z naszych pieniędzy ówczesny prezydent urzędujący w Polsce Bronisław Maria Komorowski (*1952), kturen to jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego (sic).
Jan S. Pietrzak (*1937) od lat zabiega o zbudowanie konstrukcji, która upamiętni Cud nad Wisła 1920 r. Zabiegi takie czynił przez fundację Towarzystwo Patriotyczne. W ostatni weekend premier Mateusz Morawiecki (*1968) zapalił zielone światło dla tej idei. Premier powiedział, że Pomnik stanie w krótkim czasie, Musi stanąć w krótkim czasie. Jest kilka pomysłów upamiętnienia tej wielkiej victorii Polaków nad Sowietami.
Myślę sobie, że najlepszym rozwiązaniem byłoby przerobić Pałac Stalina na PAŁAC EDUKACJI HISTORYCZNEJ. Należałoby przywrócić PEH-owi wielkość jaką miał Pałac Stalina jeszcze w 2008 r. To znaczy winien on górować na całą Warszawą. Pamiętam moją pierwszą prywatną wycieczkę w latach 60 XX w. do Warszawy. Już z daleka było widać ten pałac zniewolenia. Dla wszystkich zabłąkanych Pałac Stalina był punktem orientacyjnym. I taką rolę winien pełnić PEH po przebudowie.
Fot.: archiwum se.pl
Wyobrażam sobie PEH-a jako konstrukcję przewyższającą wszystkie dotychczasowe budynki. I to nie o 5 cm ale znacznie, znacznie więcej. Co najmniej kilkadziesiąt metrów. Tak aby był to widoczny i znaczący element krajobrazu Warszawy.
Nad wszystkimi obecnymi i przyszłymi budynkami winna górować struktura zwieńczona walcem. Na nim „wolno biegnący” napis 1920 widoczny z daleka i za dnia i w nocy. Na nim trójwymiarowy hologram naszego godła orzeł bielik w locie jakby chciał powiedzieć.
JESTEM WOLNY
Myślę, że dla współczesnych technik i technologii nie stanowi to żadnego problemu. Wystarczy dosłownie kilka dni aby takie cudo jako PEH powstało. Przykładem widowiskowego rozwiązania i umiejętności Rodaków jest ostatni Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci w Gliwicach. Chodzi o samą konstrukcję sceny w Arena Gliwice. Konkurs wygrała 12-letnia Wiktoria Viki Gabor (*2007). Poprzedni taki konkurs wygrała również dziewczynka z Polski Roksana Węgiel (*2005). To tak na marginesie. Wiadomo, że konstrukcja pod dachem to nie to samo co niemała struktura pod chmurką. Tu często nieźle wieje. A może okaże się, że Pałac Stalina ma słabe fundamenty i należy go zburzyć aby powstał PEH?
Tu trzeba przypomnieć powstanie monumentu upamiętniający ofiary Powstania Grudniowego 1970. Pierwszy pal pod budowę wbito 17-09-1980 r. Uroczystość wbudowania kamienia węgielnego odbyła się 6-12-1980 roku. W budowie pomnika brało udział kilkanaście zakładów i instytucji. 16-12-1980 roku, w dziesiątą rocznicę wydarzeń grudniowych, pomnik został odsłonięty. Pomnik składa się z trzech krzyży, z których każdy waży 36 ton i mierzy 42 metry wysokości. Na każdym krzyżu zawieszona jest kotwica o wadze około 2 ton każda. W dolnej części monumentu przewidziano płaskorzeźby ze scenami z życia stoczniowców. Na pomniku został umieszczony cytat z psalmu 29, a także fragment wiersza Który skrzywdziłeś Czesława Miłosza. Krzyże wykonano z płyt ze stali chromoniklowej, kwasoodpornej, kotwice z płyt mosiężnych, a płaskorzeźby z brązu. Za Wikipedia.
Jest rzeczą oczywistą, że w sprawę stworzenia PAH winni zaangażować się odpowiedni specjaliści. To nie może być jakaś robota amatorska. Tu potrzeba współdziałania wielu ludzi i branż. Niech monumentalny pomnik upamiętniający poległych stoczniowców w 1970 z rąk Ludowego Wojska Polskiego i Milicji Obywatelskiej.
– PECH chciał, że w Polsce nie było i nie ma sił aby jakąś znaczącą konstrukcją uczcić zwycięstwo Polaków z 1920 r. Mija właśnie 100 lat. Jak Naród Polski obronił Europę przed dzikimi azjatyckimi hordami. Wiecie? Rozumiecie?