1. Świętości szargać… 3. Kanalie nagradzać.

Uchwała Sejmu Polski z 7 lutego 1831 r.

Izba senatorska i poselska po wysłuchaniu wniosków komisji sejmowych i zważywszy potrzebę nadania jednolitej oznaki, pod którą winni łączyć się Polacy, postanowiły i stanowią: Art. 1. Kokardę narodową stanowić będą kolory herbu Królestw Polskiego i W. X. Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym. Art. 2. Wszyscy Polacy, a mianowicie Woysko Polskie, te kolory nosić mają w miejscu, gdzie takowe oznaki dotąd noszonymi były.

 

Wypada zauważyć, że nie ma tu mowy o fladze tylko o kokardzie narodowej. Powyższa uchwał Sejmu Polski z 1831 powstała, gdy Powstanie Listopadowe 1830 jeszcze trwało. Zakończyło się 21-10-1831. Był to pierwszy zryw wolnościowy od III Rozbioru Polski 24-10-1775 a podziału Polski dokonali: Austria, Prusy i Rosja. Upłynęło aż 55 lat, aby NARÓD chwycił za broń przeciwko zaborcom. Kolejne powstanie wybuchło po 32 latach. Było to Powstanie Styczniowe 1863. A dlaczego upadła Polska niegdyś największe mocarstwo Europy? Kryzys państwowości rozpoczął się w połowie XVI w. Polska osłabiona została przez wojny ze Szwecją, Rosją i Imperium Osmańskim – Turcja. Sąsiedzi Polski stosowali znane już starożytnym Rzymianom trzy proste zasady.

I. Divide et impera, czyli dziel i rządź. Nie podzielisz nie porządzisz. Polega to wzniecaniu w państwie wewnętrznych konfliktów. Jest to taktyka silniejszych i zwierzchnich ośrodków władzy. Broniąc swej pozycji, osłabiają wszelkimi metodami i sposobami działania nieprzychylne władzy.

II. 1. Świętości szargać. 2. Sprawy komplikować. 3. Kanalie nagradzać. To nie wymaga rozwinięcia.

III. Rozłożyć sądownictwo. Adam Mickiewicz (*24-12-1798 †26-11-1855) w poemacie Pan Tadeusz 1834 pięknie przedstawił spór między sąsiadami, którzy od pięciu pokoleń toczyli spór sądowy „o miedzę”. Z takim stanem sądownictwa obecnie mamy do czynienia w Polsce.

Ku czemu zmierzam? Powyższy fragment obrazu ARTURA GROTTGERA (*11-11-1837 †13-12-1837) romantycznego rycerza Narodowej sztuki jednoznacznie pokazuje jak wygląda KOKARDA NARODOWA.

Należy zwrócić uwagę na przedstawioną w obrazie niewiastę [żona, narzeczona, siostra?]. Na znak żałoby nosi czarną suknię. Bez trudu można również zauważyć, że KOKARDĘ artysta uwiecznił w innych pracach.

Dlaczego więc tak nachalnie lansowany jest kotylion byłego prezydenta III RP lub PRL BIS, jak kto woli Ob. BRONISŁAW MARIA KOMOROWSKI (*4-06-1952)? Odpowiedź jest w tytule.

A dlaczego jest to profanacja naszego NARODOWEGO symbolu od 1831? Gdzie w kotylionie przyczepić orła?

 

 

Dodaj komentarz