B.8. Wprowadzenie.

 Preambuła lub też arenga jest to wstęp do aktu prawnego, zwykle o ważnym znaczeniu politycznym (np. do umów międzynarodowych, konstytucji), wyjaśniający okoliczności wydania aktu oraz określający cele, jakim powinien on służyć. Uważam, że każdy akt prawny powinien mieć preambułę, w której będzie napisane na podstawie jakiego aktu prawnego jest on tworzony. No ale ten problem powinie rozwiązać ATP = algorytm tworzenia prawa.

W tej kategorii prezentuję jak powinno się postępować, moim zdaniem, aby doprowadzić jakiś akt prawny do jego prawidłowego sformułowania po to, aby nikt nie miał wątpliwości jak dane prawo powstało i co było jego podstawą, materiałem źródłowym. Pomimo, że teksty te bardzo łatwo znaleźć w internecie umieszczam je tu, w tej kategorii po to, aby nie trzeba było ich szukać gdzie. Są to:

  1. Deklaracja Niepodległości Stanów Zjednoczonych, data jej ogłoszenia 4. 07. 1776 r. i jest to wielkie święto w USA;

oraz preambuły do, przy czym PDPC jest cała:

  1. Konstytucji 3 Maja z 1791 r.;

  2. Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka z 10. 12. 1948 r.;

  3. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka z 4. 11. 1950 r.;

  4. Konstytucji PRL z 22. 07. 1952 r.;

  5. Konstytucji III RP.

  6. Traktat Lizboński (nazywam Nicpoński) z 13. 12. 2007 r. Pełny tekst jest ogłoszony w: C 306/10 PL Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej 17. 12. 2007 r.

Umieściłem to pod wcześniejszymi datami. Wystarczy poczytać, pomyśleć i na podstawie tych kliku dokumentów historycznych bardzo łatwo można stwierdzić, co w preambule każdego aktu prawnego, bez względu na jego rangę i znaczenie, można umieszczać a co należy bezwzględnie pominąć. W tym miejscu dodam tylko, że Konstytucja Stanów Zjednoczonych Ameryki została uchwalona 17. 09. 1787 r. a weszła w życie 4. 03. 1789 r. Musiały ja ratyfikować wszystkie stany a było ich wówczas 13. Niewolnictwo zaś zostało zniesione kolejną poprawką do tej konstytucji dopiero w 1865 r. Warto przytoczyć i zapoznać się z preambułą tej konstytucji:

My, Naród Stanów Zjednoczonych, w celu umocnienia Unii, ugruntowania sprawiedliwości, zapewnienia ładu wewnętrznego i środków na wspólną obronę, stworzenia warunków sprzyjających powszechnemu dobrobytowi, zabezpieczenia dla nas i dla potomnych błogosławieństw wolności, ustanawiamy i przyjmujemy tę oto Konstytucję Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Teraz proszę to porównać z Traktatem Nicpońskim. Sama preambuła rozpisana jest na 10 stronach. Po mojemu jet to tekst: piąte przez dziesiąte, przeplatane tróją, pierwiastkowane, całkowane a miejscami zerowane, bez określania dziedziny i warunków. Tekst powinien być testem w gimnazjum na czytanie ze zrozumieniem. Nie rozumiem również i tego, po co nasz prezydent tam pojechał skoro do dziś nie umieszczono tam jego nazwiska? Kim my, Polacy i Polaka, jesteśmy w UE?

ATP Demokracja Konstytucja Preambuła Traktat

Dodaj komentarz