Ustawa o truciznach.

USTAWA O TRUCIZNACH z dnia xx lipca 2015 roku

Mocą Konstytucji: pomni gorzkich doświadczeń z czasów, gdy podstawowe wolności i prawa człowieka były w naszej Ojczyźnie łamane, pragnąc na zawsze zagwarantować prawa obywatelskie w związku z art. 42 tejże, stanowimy prawo.

Artykuł 1. Każda substancja prosta lub złożona, która wprowadzona do organizmu człowieka dowolną drogą i mogąca wywołać u niego stany odmienne od naturalnych – jest trucizną.

Artykuł 2. Każda trucizna na swoim opakowaniu musi mieć trwały napis na 1/4 powierzchni opakowania:

TRUCIZNA

i dodatkowo na 1/5 powierzchni opakowania napis:

NIELEGALNY OBRÓT TRUCIZNAMI ZAGROŻONY

JEST KARĄ DO 25 LAT POZBAWIENIA WOLNOŚCI

Napisy muszą być czytelne w pomieszczeniu ze słabym światłem.

Artykuł 3. Nielegalny handel truciznami ścigany jest z urzędu na podstawie: „Kodeks karny”, „Rozdział XIX”, „Przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu”.

Artykuł 4. Wchodzi w życia z dniem publikacji.

Stanowisko KPRP

Nadruk godła Polski

KANCELARIA PREZYDENTA

RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

BIURO PRAWA I USTROJU

BPU.0600.164.2015

Warszawa 5 sierpnia 2015 r.

Pan

Zbigniew Grabowski

[mój adres domowy]

Szanowny Panie,

Biuro Prawa i Ustroju uprzejmie dziękuje za nadsyłaną do Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej korespondencję zawierającą projekt ustawy o truciznach.

Z uwagą zapoznaliśmy się propozycjami legislacyjnymi zawartymi w nadesłanym projekcie. Jednocześnie pragnę poinformować, że w Kancelarii Prezydenta RP w chwili obecnej nie toczą się prace legislacyjne które miałyby na celu prawne uregulowanie przedstawionego przez Pana zagadnienia. Należy mieć przede wszystkim na względzie, że Kancelaria Prezydenta RP jest organem pomocniczym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej powołanym do organizacyjnego zabezpieczenia wykonywania kompetencji i zadań powierzonych Panu Prezydentowi w Konstytucji i w ustawach. Mając na względzie problemy poruszane przez Pana w korespondencji należy zauważyć, że pomimo iż Prezydent RP jest – obok Rady Ministrów – podstawowym organem władzy wykonawczej i przysługuje mu szereg uprawnień dotyczących stanowienia prawa, to jednak biorąc pod uwagę zakres regulacji z prawa do opracowywania i wnoszenia projektów ustaw do Sejmu najczęściej korzysta Rada Ministrów. Dzieje się tak dlatego, iż Rada Ministrów jest organem kolegialnym, ustanowionym w celu określania i prowadzenia polityki państwa, i której poszczególne zadania zostały nałożone przede wszystkim na ministrów kierujących określonymi działami administracji rządowej. To organy administracji rządowej,

Druga kartka

posiadające najszersze przygotowanie merytoryczne w zakresie poruszonej tematyki trucizn – najwłaściwszymi w przedstawionej sprawie wydają się być Ministrowie: Zdrowia i Sprawiedliwości – powinny być adresatem uwag i propozycji zmian w tym zakresie. Wyrażam nadzieję, że postulaty zgłaszane przez Pana znajdą uznanie kompetentnych organów. Jednocześnie proszę o życzliwe przyjęcie moich wyjaśnień.

 

Z poważaniem

Dyrektor

Biura Prawa i Ustroju

Andrzej Dorsz

podpis nieczytelny

 

Dodaj komentarz