SKB. Z. Ziobro za sądową abnegacją.

SKB = stan konstytucyjnego bezprawia.

Zwróciłem się do ministra Zbigniewa Ziobry, po raz kolejny zresztą, aby sądy obowiązkowo prowadziły spis kar akt sprawy zaś pismo wysyłane z sądu już miało kolejny numer karty akt. Oto stanowisko Z. Ziobry w sprawie, bo to on odpowiada za działanie Ministerstwa Sprawiedliwości.

MINISTERSTWO

SPRAWIEDLIWOŚCI

Departament Sądów, Organizacji i Analiz Wymiaru Sprawiedliwości

Warszawa, dnia 3.03.2016 r.

DSO-V-051-43/15

Pan

Zbigniew Grabowski

[mój adres domowy]

W odpowiedzi na wystąpienia przesłane do Ministerstwa Sprawiedliwości, w zakresie wniosku o wprowadzenie obowiązku sporządzania przez sądy spisu numerów kart znajdujących się w aktach spraw, uprzejmie przedstawiam, co następuje.

Pismem z dnia 30 grudnia 2015 r. udzielono odpowiedzi na Pana wystąpienie z dnia 8 grudnia 2015 r., zawierające ten sam postulat. Poinformowano wówczas, iż w ocenie Departamentu sposób prowadzenia akt i numerowania kart w aktach spraw reguluje obecnie w sposób wystarczający zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 grudnia 2003 r. w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej (Dz. Urz. Min. Sprawiedl. z 2003 r. Nr 5 poz. 22, z późn. zm.), w szczególności powołane w piśmie §§ 30 i 36. Nie powtarzając powołanej w piśmie argumentacji, Departament podtrzymuje zawarte w nim stanowisko, że prowadzenie akt spraw wedle obecnie obowiązujących przepisów gwarantuje ich trwałość i integralność, a nałożenie na sądy obligatoryjnego obowiązku sporządzania „spisów kart” tej gwarancji nie zwiększy. Innymi słowy, bezprawne usunięcie z ponumerowanych akt sprawy dokumentu pozostawia ślad w postaci luki w numeracji, a ewentualna próba podrobienia lub przerobienia dokumentów zawartych w aktach sprawy nie byłaby mniej oczywiście widoczna niż po wprowadzeniu proponowanych przez Pana rozwiązań. Każde bowiem dopisanie czy skreślenie na dokumencie musi być opisane, podpisane i opatrzone datą sporządzenia.

Pana zainteresowanie przedmiotową kwestią oraz troska o przestrzeganie procedur przez powołane do tego urzędy zasługują na wyrazy uznania. Jakkolwiek analiza Pana wniosku pozwoliła na sformułowanie stanowiska, że w obecnym stanie prawnym modyfikacja przepisów wydaje się zbędna, to jednak, jak sygnalizowano w piśmie z dnia 30 grudnia 2015 r., w toku prac nad zmianą regulacji dotyczących biurowości, Pana postulat zostanie ponownie rozważony.

W swoich pismach podnosi Pan. iż spotyka się z nieprawidłowościami w pracy sądów. Tego rodzaju obserwacje skutkować powinny niezwłocznym powiadomieniem odpowiednich organów, o czym został Pan także poinformowany poprzednim pismem.

Wobec przesłania przez Pana bezpośrednio do Sądu Apelacyjnego w Warszawie skargi z dnia 10 grudnia 2015 r. na działalność tej jednostki, a także do Sądu Okręgowego w Gdańsku i Sądu Rejonowego w Wejherowie skargi z dnia 12 stycznia 2016 r. na działalność Sądu Rejonowego w Wejherowie, odstąpiono od przekazania wymienionych skarg według właściwości.

ZASTĘPCA DYREKTORA

Departamentu Sądów, Organizacji

i Analiz Wymiaru Sprawiedliwości

Krzysztof Petryna

sędzia

Abnegacja, to niedbanie o swój wygląd, o własne wygody; dawniej także: wyrzeczenie się czegoś.

Dodaj komentarz