1 Ds. 486/10. Zarządzenie Prokuratury Rejonowej.

W sprawie pełnienia przez Ob. Bronisława Komorowskiego funkcji prezydenta Polski oraz marszałka Sejmu z Prokuratory Rejonowej Warszawa Śródmieście, listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, otrzymałem odpowiedź zarządzenie. Treść mojego pisma w tej sprawie jest pod datą 31. 05. 2010 r. Oto treść pisma PR.

PROKURATURA REJONOWA

WARSZAWA ŚRÓDMIEŚCIE

       00-512 Warszawa

        ul. Krucza 38/42   -1-

1 Ds. 486/10/MG

Warszawa, dnia 24 czerwca 2010 r.

ZARZĄDZENIE

o odmowie przyjęcia zażalenia

Marcin Górski – asesor Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście, działając w sprawie o sygn. 1 Ds. 486/10/MG, po zapoznaniu się z zażaleniem Zbigniewa Grabowskiego z dnia 30.05.2010 r. na postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie dotyczącej przekroczenia uprawnień przez Marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego poprzez pełnienie funkcji Marszałka Sejmu i jednoczesnego wykonywania obowiązków Prezydenta Rzeczypospolitej w okresie od 10.04.2010 r. w Warszawie, tj. O czyn z art. 231 § 1 kk

na podstawie art. 429 § 1 w związku z art. 465 kpk

zarządził:

odmówić przyjęcia zażalenia jako wniesionego przez osobę nieuprawnioną

U z a s a d n i e n i e

     Do Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście wpłynęło zawiadomienie Zbigniewa Grabowskiego dotyczące ewentualnego przekroczenia uprawnień przez Marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego poprzez pełnienie funkcji Marszałka Sejmu i jednoczesnego wykonywania obowiązków Prezydenta Rzeczypospolitej w okresie od 10.04.2010 r. w Warszawie, tj. o czyn z art. 231 § 1 kk Postępowanie w przedmiotowej sprawie zostało zakończone wydaniem w dniu 24.05.2010 r. postanowienia o odmowie wszczęcia śledztwa na podstawie art. 17 § 1 pkt 2 kpk, wobec braku znamion czynu zabronionego. O treści ww. postanowienia został powiadomiony Zbigniew Grabowski, jako osoba która złożyła zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa. Następnie w dniu 30.05.2010 r. Zbigniew Grabowski złożył zażalenie na ww. postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa.

     Zgodnie z art. 429 § 1 kpk w związku z art. 465 kpk prokurator odmawia przyjęcia środka odwoławczego, jeżeli wniesiony został po terminie lub przez osobę nieuprawnioną albo jest niedopuszczalny z mocy ustawy. Biorąc pod uwagę, iż zażalenie w przedmiotowej sprawie zostało złożone przez Zbigniew Grabowskiego, któremu w przedmiotowej sprawie nie przysługuje status i uprawnienia pokrzywdzonego, bowiem ze złożonego zawiadomienia nie wynika, aby jego dobro prawne miało zostać bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo o którego popełnieniu zawiadomił, należało odmówić przyjęcia zażalenia jako wniesionego przez osobę nieuprawnioną.

ASESOR          

PROKURATURY REJONOWEJ

Warszawa Śródmieście  

Marcin Górski      

podpis nieczytelny   

Pouczenie:

Na zarządzenie o odmowie przyjęcia zażalenia służy zażalenie do Sądu właściwego do rozpoznania sprawy w terminie zawitym 7 dni od daty doręczenia odpisu zarządzenia (art. 429 § 2 i 460, 465 kpk).

Wniesienie zażalenia po tym terminie jest bezskuteczne (art. 122, 460 kpk)

Zażalenie wnosi się za pośrednictwem prokuratora, który wydał zarządzenie.

Zarządzenie:

Stosownie do art. 100 § 2 i 140 kpk doręczyć opis zarządzenia:

1. Zbigniew Grabowski k. 1

ASESOR           

PROKURATURY REJONOWEJ

Warszawa Śródmieście   

Marcin Górski       

podpis nieczytelny   

____________________________________________________

Poniżej przedstawiam kodeksowe artykuły wymienione ww. zarządzeniu.

K O D E K S      K A R N Y

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r.

Dz. U. z 1997 r. Nr 88, poz. 553 + zmiany.

Art. 231. § 1. Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

K O D E K S     P O S T Ę P O W A N I A     K A R N E G O

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r.

Dz. U. z 1997 r. Nr 89, poz. 555 + zmiany.

Art. 17. § 1. Nie wszczyna się postępowania, a wszczęte umarza, gdy:

2) czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego albo ustawa stanowi, że

sprawca nie popełnia przestępstwa,

Art. 100. § 2. Orzeczenie lub zarządzenie wydane poza rozprawą należy doręczyć prokuratorowi, a także stronie i osobie nie będącej stroną, którym przysługuje środek zaskarżenia, jeżeli nie brali oni udziału w posiedzeniu lub nie byli obecni przy ogłoszeniu; w innych wypadkach o treści orzeczenia lub zarządzenia należy powiadomić strony.

Art. 122. § 1. Czynność procesowa dokonana po upływie terminu zawitego jest bezskuteczna.

§ 2. Zawite są terminy do wnoszenia środków zaskarżenia oraz inne, które ustawa za zawite uznaje.

Art. 140. Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, orzeczenia, zarządzenia, zawiadomienia i odpisy, które ustawa nakazuje doręczać stronom, doręcza się również obrońcom, pełnomocnikom i ustawowym przedstawicielom.

Art. 429. § 1. Prezes sądu pierwszej instancji odmawia przyjęcia środka odwoławczego, jeżeli wniesiony został po terminie lub przez osobę nieuprawnioną albo jest niedopuszczalny z mocy ustawy.

§ 2. Na zarządzenie odmawiające przyjęcia środka odwoławczego na podstawie § 1 lub art. 120 § 2 przysługuje zażalenie.

Art. 460. Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od daty ogłoszenia postanowienia, a jeżeli ustawa nakazuje doręczenie postanowienia – od daty doręczenia. Dotyczy to również zażalenia na rozstrzygnięcie w przedmiocie kosztów lub opłat zawarte w wyroku; jeżeli jednak odwołujący się złoży wniosek o sporządzenie na piśmie oraz doręczenie uzasadnienia wyroku, zażalenie można wnieść w terminie przewidzianym do wniesienia apelacji.

Art. 465. § 1. Przepisy dotyczące zażaleń na postanowienia sądu stosuje się odpowiednio do zażaleń na postanowienia prokuratora i prowadzącego postępowanie przygotowawcze.

§ 2. Na postanowienie prokuratora przysługuje zażalenie do sądu właściwego do rozpoznania sprawy, chyba że ustawa stanowi inaczej.

§ 2a. W sprawach z oskarżenia prywatnego zażalenie na postanowienie prokuratora o odmowie wszczęcia lub o umorzeniu postępowania przygotowawczego rozpoznaje prokurator nadrzędny, jeżeli postanowienie zapadło z uwagi na brak interesu społecznego w ściganiu z urzędu sprawcy.

§ 3. Zażalenie na postanowienie prowadzącego postępowanie przygotowawcze, jeżeli nie jest nim prokurator, rozpoznaje prokurator sprawujący nadzór nad tym postępowaniem.

Dodaj komentarz