Stanowisko RPO w sprawie ePUAP.

 

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, Zespół Prawa Konstytucyjnego i Międzynarodowego; w odpowiedzi na moją skargę w sprawie dostępu do urzędów przez ePUAP (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej) była sprzeczna z obowiązującą w Polsce Konstytucją. Chodzi o zapisy: „Wszyscy są wobec prawa równi.” z art. 32 oraz „Zapewnia się wolność i ochronę tajemnicy komunikowania się.” z art. 49.

Oto treść pisma jaką otrzymałem.

Nadruk godła Polski

Warszawa, 20 CZE. 2011

BIURO

RZECZNIKA PRAW OBYWATELSKICH

RPO-666203-I/11/MK

00-090 Warszawa

Al. Solidarności 77

Tel. centr. 22 551 77 00

Fax 22 827 64 53

Pan

Zbigniew Grabowski

[mój adres domowy]

Zespół Prawa Konstytucyjnego

i Międzynarodowego

Szanowny Panie.

     W odpowiedzi na pismo z dnia 24 stycznia 2011 r., działając z upoważnienia Rzecznika Praw Obywatelskich, na podstawie art. 11 ust. l pkl 4 ustawy z dnia 15 lipca 1987 r. o Rzeczniku Praw Obywatelskich (Dz. U. z 2001 r. nr 14, póz. 147 ze zm.). przedstawiam uprzejmie, co następuje.

     Ustawa o Rzeczniku stanowi, iż zadaniem Rzecznika jest stanie na straży wolności i praw człowieka i obywatela określonych w Konstytucji RP oraz w i innych aktach normatywnych, w tym również na straży realizacji zasady równego traktowania. Działania Rzecznika skupiają się zatem na ochronie jednostki poprzez badanie, czy wskutek działania lub zaniechania organów, organizacji i instytucji obowiązanych do przestrzegania i realizacji wolności i praw jednostki nie nastąpiło naruszenie prawa, a także zasad współżycia społecznego i sprawiedliwości społecznej. W przypadku powzięcia informacji wskazującej na zaistnienie takiego naruszenia. Rzecznik podejmuje ustawowo określone czynności.

     Odnosząc się do przedstawionej przez Pana sytuacji wskazać należy, iż zgodnie z informacjami nt. Profilu Zaufanego ePUAP, które znajdują się na stronie internatowej platformy ePUAP, prace nad udostępnieniem Profilu Zaufanego ePUAP zostały już zakończone. W dniu 9 czerwca 2011 roku uruchomiony został Profil Zaufany, i obywatele mogą z niego skorzystać na platformie ePUAP, a tym samym nie muszą już kupować drogiego kwalifikowanego podpisu elektronicznego, aby załatwiać sprawy administracyjne drogą elektroniczną. Termin udostępniania tej funkcjonalności związany był z wejściem w życie rozporządzeń Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji:

– z dnia 21 kwietnia 2011 r. w sprawie szczegółowych warunków organizacyjnych i technicznych, które powinien spełniać system teleinformatyczny służący do

Druga strona dokumentu.

identyfikacji użytkowników, Dz. U. Nr 94, póz. 545 (rozporządzenie wykonuje delegacje ustawową zawartą w art. 20a ust. 3 pkt l ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, Dz. U. z 2005 r. Nr 64, póz. 565, ze zm.),

– z dnia 27 kwietnia 2011 r. w sprawie zakresu i warunków korzystania z elektronicznej platformy usług administracji publicznej, Dz. U. Nr 94, póz. 546 (rozporządzenie wykonuje delegację ustawową zawartą w art. 19a ust. 3 ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne),

– z dnia 27 kwietnia 2011 r. w sprawie zasad potwierdzania, przedłużania ważności, wykorzystania i unieważniania profilu zaufanego elektronicznej platformy usług administracji publicznej, Dz. U. Nr 94, póz. 547 (rozporządzenie wykonuje delegację ustawową zawartą w art. 20a ust. 3 pkt 2 ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne).

     O profil zaufany ePUAP mogą ubiegać się osoby fizyczne, posiadające konto na ePUAP, zgłaszając się osobiście do punktu potwierdzającego, bądź składając ważny bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany za pomocą kwalifikowanego certyfikatu.

     W praktyce będzie to oznaczało, że konto założone na portalu ePUAP, po uwierzytelnieniu stanie się Profilem Zaufanym. Punkty autoryzacji, w których można uzyskać potwierdzenie danych osobowych ulokowane są m. in. w urzędach wojewódzkich, oddziałach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, konsulatach, urzędach skarbowych, a także w tych urzędach gmin, które zdecydują się na prowadzenie takich punktów. Szczegółowe informacje dotyczące Profilu Zaufanego ePUAP może Pan odnaleźć na stronach:

     Profil Zaufany ePUAP stał się zatem bezpłatną metodą potwierdzania tożsamości obywatela w systemach elektronicznej administracji i alternatywą dla podpisów elektronicznych. Posługując się Profilem Zaufanym ePUAP może Pan już załatwić większość spraw administracyjnych za pośrednictwem Internetu.

     Mając na względzie powyższe, uprzejmie wyjaśniam, że brak przesłanek do podjęcia przez Rzecznika przedstawionej przez Pana sprawy. Jednocześnie przepraszam za zwłokę w udzieleniu odpowiedzi na Pana pismo.

Z poważaniem,

NACZELNIK WYDZIAŁU

PRAWA ANTYDYSKRYMIlNACYJNEGO

Magdalena Kuruś

podpis nieczytelny

* * * * * * * * * *

Uczciwie przyznaję. Treść informacji zaskoczyła mnie.

Głowa do góry! Jednak pojedynczy człowiek też może coś wskórać. Proszę tylko zwrócić uwagę na to, że władcy potrzebowali aż sześciu lat, od 2005 r.! aby wydać stosowne rozporządzenia, aby nam, gminowi i pospólstwu, umożliwić dostępu do urzędów bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Zapewne nie jest to tylko moją zasługą. Ale sympatycznie jest pomyśleć, że jednak można coś uskutecznić.

Dodaj komentarz