Wokanda obywatelska. To jest to!

Niedawno w jakimś radiu usłyszałem o Państwa Fundacji. I szczerze powiem. Ucieszyłem się. Okazało się bowiem, że nie jestem sam w bijatyce z sądami. Do tej pory znam przypadki pojedyncze. Uczciwie przyznam, iż swoją działalność ograniczałem do pieniactwa. Ostatnie kilka miesięcy nawet nie stawiałem się na rozprawy. No a ostatnio z powodu obostrzeń zwyczajnie po ludzku po prostu nie chciało mi. Tak więc kiedy dodarło do mnie jak ważną funkcję przyjęli Państwo na siebie raźniej zrobiło mi się na duszy. I póki zdrowia i sił mi starczy będę „bił się o swoje”. Już nie dla siebie czy moich dzieci, lecz dla kilkuletnich wnucząt. Mam ich mała gromadkę.

23 maja to Międzynarodowy Dzień Wymiaru sprawiedliwości. Na upamiętnienie śmierci włoskiego sędziego śledczego Giovanni Falcone (*18-05-1939 †23-05-1992) znany z bezkompromisowej walki z mafią sycylijską. Słynne stało się jego powiedzenie zapożyczone ze sztuki Juliusz Cezar Szekspira: Ci, którzy się boją, umierają codziennie. Ci, którzy się nie boją, umierają tylko raz.

G. Falcone zginął w zamachu bombowym 23-05-1992 na autostradzie koło Capaci wraz z żoną Francescą Morvillo, również sędzią. Zginęli też policjanci z pierwszego auta kolumny, pod którym wybuchł ładunek. Mafia podłożyła silną bombę (około 350 kg) na odcinku około 100 m.

Z tej to okazji TVP przeprowadziła wywiad. Uczestnikami byli Bartosz PILITOWSKI prezes Fundacja Court Watch Polska powstała w kwietniu 2010 w Toruniu i sędzia Marta KOŻUCHOWSKA-WARWODA sędzia Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli, która była Obywatelskim Sędzią 2019 r.

https://www.youtube.com/watch?v=Xl8Tan_b13o&feature=emb_logo

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

22 − = 18