RPO. Na łbie postawione!

18 lutego br. Senat nie wyraził zgody na powołanie Piotra Sylwestra WAWRZYKA (ur. 12-12-1967) zasiadającego na stolcu wiceministra Spraw Zagranicznych od 2019 na funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich (dalej RPO). Za jego kandydaturą głosowało 48 senatorów, przeciw było 51, 1 osoba się wstrzymała. Tym samy Ob. Adam Piotr BODNAR (ur. 6-01-1977) wbrew normie konstytucyjnej zajmuje stanowisko RPO w POLSCE. Konstytucja III RP lub PRL BIS, jak kto stanowi bowiem.

Art. 4. 1. Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu. 2. Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio. (…) Art. 208. 1. Rzecznik Praw Obywatelskich stoi na straży wolności i praw człowieka i obywatela określonych w Konstytucji oraz w innych aktach normatywnych. 2. Zakres i sposób działania Rzecznika Praw Obywatelskich określa ustawa. Art. 209. 1. Rzecznik Praw Obywatelskich jest powoływany przez Sejm za zgodą Senatu, na 5 lat. 2. Rzecznik Praw Obywatelskich nie może zajmować innego stanowiska, z wyjątkiem stanowiska profesora szkoły wyższej ani wykonywać innych zajęć zawodowych. 3. Rzecznik Praw Obywatelskich nie może należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej nie dającej się pogodzić z godnością jego urzędu. Art. 210. Rzecznik Praw Obywatelskich jest w swojej działalności niezawisły, niezależny od innych organów państwowych i odpowiada jedynie przed Sejmem na zasadach określonych w ustawie.

Natomiast Ustawa o RPO z 15-07-1987 okresu JARUZELSZCZYZNY = Stan wojny w Polsce. Była wielokrotnie nowelizowana stanowi.

Art. 3. 1. Rzecznika powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek Marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. 2. Szczegółowy tryb zgłaszania kandydatów na Rzecznika Praw Obywatelskich określa uchwała Sejmu. 3. Uchwałę Sejmu o powołaniu Rzecznika Marszałek Sejmu przesyła niezwłocznie Marszałkowi Senatu. 4. Senat podejmuje uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na powołanie Rzecznika w ciągu miesiąca od dnia przekazania Senatowi uchwały Sejmu, o której mowa w ust. 3. Niepodjęcie uchwały przez Senat w ciągu miesiąca oznacza wyrażenie zgody. 5. Jeżeli Senat odmawia wyrażenia zgody na powołanie Rzecznika, Sejm powołuje na stanowisko Rzecznika inną osobę. Przepisy ust. 1-4 stosuje się odpowiednio. 6. Dotychczasowy Rzecznik pełni swoje obowiązki do czasu objęcia stanowiska przez nowego Rzecznika.

Po mojemu obecny RPO w Polsce, Ob. Adam Piotr BODNAR (ur. 6-01-1977) nielegalnie zajmuje stolec RPO w Polsce. Norma konstytucyjna jednoznacznie stanowiArt. 209. 1. Rzecznik Praw Obywatelskich jest powoływany przez Sejm za zgodą Senatu, na 5 lat. I z tego tytułu wszystkie czynności wykonane przez Ob. A. P. BODNARA jako RPO w Polsce po 9-09-2020 mocą Konstytucji są nieważne.

Odpowiedzialność za ten stan rzeczy ponosi marszałki Sejmu Ob. Elżbieta Barbara WITEK z domu ZBANUCH (ur. 17-12-1957). Kodeks karny

Art. 231. § 1. Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. § 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.  3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 działa nieumyślnie i wyrządza istotną szkodę, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Tu nie ma mowy o działaniu nieumyślnym. Ob. E. B. WITEK [jako druga osoba w państwie] winna była przewidzieć, że mogą wystąpić problemy z wyborem nowego RPO. Stosowne czynności winna była podjąć w takim terminie, aby kadencja obecnego RPO Ob. A. P. BODNARA skończyła się zgodnie z normą konstytucyjną, 9-09-2020, bo wówczas upływa 5-letnia kadencja tegoż Ob. na stolcu RPO w Polsce. No chyba, że organa ścigania uznają i zapewne tak będzie, że Ob. E. B. WITEK działała nieumyślnie… No to na tę okoliczność pytam. Czy stan zdrowia Ob. E. B. WITEK umożliwia jej pełnienie funkcji Marszała Sejmu III RP? Czy Ob. E. B. Witek mogła działać bezmyślnie w sprawie powołania nowego RPO?

Zdumiewające. Strażnik Konstytucji III RP… Ob. Andrzej Sebastian DUDA (ur. 16-05-1972) zajmujący najwyższy stolec w Polsce.

Prezydent zaszył się gdzieś i nie zajmuje stanowiska w sprawie. A norma konstytucyjna stanowi.

Art. 4. 1. Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu. 2. Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio. (…) Art. 126. 1. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej jest najwyższym przedstawicielem Rzeczypospolitej Polskiej i gwarantem ciągłości władzy państwowej. 2. Prezydent Rzeczypospolitej czuwa nad przestrzeganiem Konstytucji, stoi na straży suwerenności i bezpieczeństwa państwa oraz nienaruszalności i niepodzielności jego terytorium.

 

Dodaj komentarz