Wniosek i skarga konstytucyjna.

Miejscowość, dnia 2sierpnia 2010 roku.

Za potwierdzenie odbioru, art. 63. § 4. kpa.

Zbigniew Grabowski

[mój adres domowy]

Ob. Andrzej Seremet

Prokurator Generalny

ul. Barska 28/30

02 – 315 Warszawa

na adresy: wia@ms.gov.pl; pk.skargi@ms.gov.pl; rzecznik@ms.gov.pl


WNIOSEK I SKARGA

w sprawie komunikowania się z prokuratorami.

Dotyczy: PG I A 042/7/10 z datą 22. 07. 2010 p. o. zastępcy Grzegorz Krysmann.

Działając na podstawie Konstytucji RP (w skrócie KRP) art. 49 i 63 skarżę się że prokuratury w Polsce notorycznie łamią konstytucyjne prawo do wolności komunikowania się – art. 49 KRP. W związku z tym, zgodnie z art. 63 KRP, ponownie wnoszę o spowodowanie jednolitego sposobu komunikowania się obywateli z prokuraturami.

UZASADNIENIE

Pocztą elektroniczną w dniu 22. 06. br. wysłałem w tej sprawie skargę i zażalenie do Ob. A. Seremeta jako Prokuratora Generalnego, z wnioskiem o ujednolicenie sposobu kontaktowania się obywateli z organami ścigania i umożliwienie swobodnej wymiany korespondencji. Odpowiedzi udzielił mi listem tradycyjnym Ob. Grzegorz Krysmann. Jest to odpowiedź typu: Wiosną drzewa zielenieją. Jest to zdanie prawdziwe, tylko że nie na temat. Pismo to jest dowodem tego, że Ob. G. Krysmann nie rozumie treści pisanej oraz hierarchicznej struktury prawa. Nie rozumie też co to jest duch i litera prawa. W związku z tym, moim zdaniem, nie powinien zajmować żadnego stanowiska w organach ścigania a w Prokuraturze Generalnej szczególnie.

Ośmielam się zauważyć, że w art. 131 kpk jednoznacznie stoi napisane: Wezwania, zawiadomienia oraz inne pisma, od których daty doręczenia biegną terminy, doręcza się pocztą… zaś art. 130 kpk stwierdza: Pisma doręcza się za pokwitowaniem odbioru. Odbierający potwierdza odbiór swym czytelnym podpisem zawierającym imię i nazwisko na zwrotnym pokwitowaniu, na którym doręczający potwierdza swym podpisem sposób doręczenia. Ob. G. Krysmann twierdzi, że kpk: nie przewiduje możliwości skutecznego składania pism procesowych i ich doręczania drogą elektroniczną. Powyższe art. (131 i 130) temu przeczą. Nie jest tam sprecyzowane o jaką pocztę chodzi, tradycyjną czy też elektroniczną. Wypada również wiedzieć, że poczta elektroniczna działa wyłącznie w formie pisemnej. Z tego też powodu Ob. G. Krysmann nie powinie zajmować żadnego stanowiska w prokuraturach. Tam nieukom winien być wstęp bardzo surowo zabroniony, aby nie przynosić wstydu swoim przełożonym oraz obniżać autorytet, godność, prestiż i zaufanie do organów państwa.

Ośmielam się również zauważyć, że wystarczy zajrzeć na niektóre strony internetowe prokuratur by stwierdzić, że jedne prokuratury przyjmują pisma i zawiadomienia w formie poczty elektronicznej a inne wprost stwierdzają: Nie nadajemy biegu zawiadomieniom o przestępstwie oraz innym pismom procesowym przesyłanym drogą elektroniczną. Mój wniosek jest bardzo prosty i jasny. Skarżę się w Polsce prokuratury w zakresie komunikowania się nie działają jednakowo. Dlatego Prokurator Generalny powinien tę sprawę jak najszybciej uregulować, aby nie ośmieszać prokuratur.

Ośmielam się dodatkowo przedstawić świeże dowody na to, że prokuratury, w tym również i Prokuratura Generalna, nie przestrzegają obowiązującej litery prawa w zakresie potwierdzania odbioru. Poniżej prezentuję dwie zwrotki. Na obu brakuje podpisu doręczyciela, który powinien potwierdzić sposób doręczenia, art. 130 kpk. Proszę jeszcze zwrócić uwagę na to, że w obu prokuraturach brakuje pieniędzy na tusz do stempli… Wypada więc chyba i tę kwestię uregulować. Ponadto myślę sobie, że wszystkie pieczęcie i stemple prokuratorskie były koloru czerwonego, po to, aby jeden rzut oka wystarczył żeby stwierdzić, że dokument ma cech oryginału a nie kopii czarno – białej. Z tego powodu osobiście stosuję różne kolory w moich pismach, właśnie po to, aby natychmiast odróżnić czy mam do czynienia z oryginałem, czy też kopią. Jeżeli jest to kopia to powinno tam być potwierdzenie za zgodność z oryginałem, ale też kolorowe.

Na koniec ośmielę się odnotować, że moje pismo nie jest pismem procesowym. Nie wymagam też przysłania mi odpowiedzi pocztą tradycyjną przez listonosza. Poczta elektroniczna jest szybsza i nie wymaga żadnego pośrednika. Wystarczy odpowiedź w taki sam sposób jak ja to uczyniłem. Ponadto korzystanie z poczty elektronicznej nie powoduje dodatkowych obciążeń i mitręgi. Ponadto art. 32 KRP stwierdza, że: Wszyscy są wobec praw równi. Wszyscy zatem powinniśmy mieć równy dostęp do wszystkich organów państwa. Proszę porównać te możliwości obywatela, który mieszka w Warszawie i mnie, który mieszka na wsi. Internet i poczta elektroniczna niweluje te nierówności.

Jeszcze jedna uwaga. Systematycznie płacę różnego rodzaju podatki. Szczególnie jest to widoczne na rachunkach, które wykonujemy codziennie. Z tego tytułu mam prawo domagać się i żądać aby w urzędach zatrudniano ludzi kompetentnych i dobrze przygotowanych do wykonywania swoich podstawowych obowiązków w przeciwnym razie grozi nam anarchia.

Z poważaniem

______________________________________

—— Wiadomość oryginalna ——

Temat: Przeczytano: Skarga konstytucyjna, PG I A 042/7/10, Grzegorz Krysmann

Data: Mon, 2 Aug 2010 10:46:25 +0200

Nadawca: Luba Anna (PR) <Luba@ms.gov.pl>

—— Wiadomość oryginalna ——

Temat: Przeczytano: Skarga konstytucyjna, PG I A 042/7/10, Grzegorz Krysmann

Data: Mon, 2 Aug 2010 10:55:42 +0200

Nadawca: Rzecznik (PR) <Rzecznik@ms.gov.pl>

Dodaj komentarz