Z żółtymi papierami?

Ostatnie tygodnie obnażyły, że wielu z nas ma poważne wątpliwości co do stanu zdrowia wierchuszki życia publicznego w Polsce. Nie tylko ja ale i wiele innych osób i instytucji wielokrotnie zwracaliśmy się, zgodnie z art. 63 Konstytucji, do uprawnionych organów z art. 118, którym przysługuje inicjatywa ustawodawcza, aby została uchwalona ustawa o przymusowym przedstawieniu przez wszystkich funkcjonariuszy publicznych zaświadczenia, że ich stan zdrowia fizycznego i psychicznego umożliwia im pełnie funkcji publicznej. Zaświadczenie takie winno pochodzić od dwóch różnych instytucji państwowych. Weźmy dla przykładu pilotów lotniczych czy kierowców tirów. Oni systematycznie muszą badać się i to za własne pieniądze. Dlaczegóż to, dajmy na to prezydent, poseł, senator, sędzia sądowy… nie powinni, na przykład co dwa lata przedkładać stosownego badania? Dla bezpieczeństwa wyniki te należy złożyć w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Państwowej Komisji Wyborczej. Kto nie dopełni takiego obowiązku w terminie do trzech miesięcy od ogłoszenia ustawy automatycznie traci prawo do zajmowania funkcji. W miejsce posła czy senatora, który nie przedstawił stosownych zaświadczeń zarządza się nowe wybory zgodnie z obowiązującą ordynacja.

Jako stary człowiek i z dużym doświadczeniem życiowym facet śmiem twierdzić, że wielu posłów i posłanek zdradza objawy, że występują u nich szmery pod ich kopułami. Z tego też powodu przypomniałem sobie o mojej petycji w sprawie obowiązkowych badań lekarskich fizycznych i psychicznych wszystkich funkcjonariuszy publicznych. Moje petycje w tym temacie pozostały bez żadnej odpowiedzi. Jak grochem o ścianę. W związku z tym ośmielę się podnieść, że urzędujący prezydent w Polsce powinie dać przykład i z własnej nieprzymuszonej woli powinien takiemu badaniu poddać się i ogłosić publicznie, że jego stan zdrowia umożliwia mu też zajmowanie najważniejszej funkcji w Polsce. Z tym zwracam się do Ob.Prezydenta.

Konstytucja III RP lub PRL Bis, jak kto woli.

Art. 63. Każdy ma prawo składać petycje, wnioski i skargi w interesie publicznym, własnym lub innej osoby za jej zgodą do organów władzy publicznej oraz do organizacji i instytucji społecznych w związku z wykonywanymi przez nie zadaniami zleconymi z zakresu administracji publicznej. Tryb rozpatrywania petycji, wniosków i skarg określa ustawa. Art. 118. 1. Inicjatywa ustawodawcza przysługuje posłom, Senatowi, Prezydentowi Rzeczypospolitej i Radzie Ministrów. 2. Inicjatywa ustawodawcza przysługuje również grupie co najmniej 100 000 obywateli mających prawo wybierania do Sejmu. Tryb postępowania w tej sprawie określa ustawa. 3. Wnioskodawcy, przedkładając Sejmowi projekt ustawy, przedstawiają skutki finansowe jej wykonania.

Dodaj komentarz