43. Radio Maryja ma 18 lat.

Radio Maryja osiągnęło pełnoletność. Z tego powodu wypada zauważyć ten fakt i twórcy tego radia, księdzu dr. Tadeuszowi Rydzykowi, wypada złożyć z tej okazji: najserdeczniejsze życzenia, dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności, aby to radio, oraz wszelkie dzieła przy nim powstałe jak najdłużej istniały i przyczyniały się do pogłębiania i poszerzania wiedzy o religii, oraz o naszym życiu społecznym, w tym gospodarczym i politycznym.

Jako agnostyk (niedowiarek) nie słucham Radia Maryja na okrągło. Z przyjemnością słucham natomiast audycji: Aktualności dnia o godz. 13 oraz Rozmowy niedokończone po godz. 18 i po godz. 21.40. Oczywiste jest, że nie wszystkich tych audycji słucham codziennie. Szczególnie interesują mnie problemy filozoficzne, gospodarcze, polityczne i społeczne. Muszę przyznać, że dzięki Radio Maryja pogłębiłem swoja wiedzę z różnych dziedzin życia. Największym zaskoczeniem dla mnie były informacje o gorących wodach jakie znajdują się pod ziemią na terytorium Polski. Tej gorącej wody jest więcej niż wody w Bałtyku! To jest coś niesamowitego z tą geotermią. Wierzyć się nie chce, że oto zakonnicy, miast instytucji państwowych lub prywatnych, realizują plan stworzenia modelowego projektu wykorzystania zasobów geotermalnych i pokazania, że tego typu inwestycje w Polsce mają swe uzasadnienie w oparciu o polską myśl techniczną. Dzięki geotermii Polska może być krajem w pełni samodzielnym energetycznie. Trzeba co niektórym przypomnieć, że żyjemy w takiej strefie klimatycznej, która od nas ludzi, wymaga aby dla zachowania jak najdłużej jako takiego zdrowia trzeba przebywać pod dachem, że w jakiś sposób wytwarzane lub dostarczane jest ciepło.

Jak obliczyli nasi naukowcy, profesorowie: Julian Sokołowski, Ryszard Kozłowski oraz Jacek Zimny w Polsce bezrobocie może przestać być problemem jeżeli geotermia byłaby coraz powszechniej stosowana. Jak ocenia zwrot inwestycji jednego zakładu geotermalnego wynosi zaledwie kilka lat, ponadto taki zakład można wybudować praktycznie w ciągu niespełna jednego roku, jeżeli nikt nie rzuca kłód pod nogi, jak ma to miejsce w przypadku Toruńskiej geotermii. W ten sposób nie potrzeba olbrzymich kwot na zakład geotermalny. Aktualnie w Polsce jest pięć zakładów geotermalnych. Toruń będzie szóstym takim zakładem. Jest więc gdzie zobaczyć jak to funkcjonuje i jak nie popełniać błędów w tego rodzaju inwestycji.

Dlaczego geotermia nie jest polską specjalnością? Bo u nas, w Polsce, dotowana jest energetyka wiatrowa. Coś bardzo monstrualnego i wyjątkowo paskudnego w polskim krajobrazie.

Kumoterstwo Natura Polityka Władza Wolność

Dodaj komentarz