Stan zamordyzmy, czyli urząd za zasiekami.

Wystarczy porównać zapisy art. 63 Kodeksu postępowania administracyjnego sprzed nowelizacji z obecnym. W poprzednim zapisie stało napisane:

§ 1 Podania (żądania, wyjaśnienia, odwołania, zażalenia) mogą być wnoszone pisemnie, telegraficzne lub za pomocą dalekopisu, telefaksu, poczty elektronicznej, a takę ustnie do protokołu.

zaś dalej zapisano

§ 4 Organ administracji publicznej obowiązany jest potwierdzić wniesienie podania, jeżeli wnoszący je tego zażąda.

Obecnie artykuł ten (obowiązuje od lipca 2010 r.) ma następujące brzmienie.

§ 1. Podania (żądania, wyjaśnienia, odwołania, zażalenia) mogą być wnoszone pisemnie, telegraficznie, za pomocą telefaksu lub ustnie do protokołu, a także za pomocą innych środków komunikacji elektronicznej przez elektroniczną skrzynkę podawczą organu administracji publicznej utworzoną na podstawie ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.

§ 2. Podanie powinno zawierać co najmniej wskazanie osoby, od której pochodzi, jej adres i żądanie oraz czynić zadość innym wymaganiom ustalonym w przepisach szczególnych.

§ 3. Podanie wniesione pisemnie albo ustnie do protokołu powinno być podpisane przez wnoszącego, a protokół ponadto przez pracownika, który go sporządził. Gdy podanie wnosi osoba, która nie może lub nie umie złożyć podpisu, podanie lub protokół podpisuje za nią inna osoba przez nią upoważniona, czyniąc o tym wzmiankę obok podpisu.

§ 3a. Podanie wniesione w formie dokumentu elektronicznego powinno:

1) być uwierzytelnione przy użyciu mechanizmów określonych w art. 20a ust. 1 albo ust. 2 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz

2) zawierać dane w ustalonym formacie, zawartym we wzorze podania określonym w odrębnych przepisach, jeżeli te przepisy nakazują wnoszenie podań według określonego wzoru.

§ 4. Organ administracji publicznej jest obowiązany potwierdzić wniesienie podania, jeżeli wnoszący tego zażąda. W przypadku wniesienia podania w formie dokumentu elektronicznego organ jest obowiązany potwierdzić wniesienie podania przez doręczenie urzędowego poświadczenia odbioru na wskazany przez wnoszącego adres elektroniczny.

W czym problem?

Ano w elektronicznej skrzynce podawczej. Dostęp do tej skrzynki broni podpis elektroniczny, za który trzeba zapłacić, a ponadto należy również kupić sobie odpowiednie urządzenie, które umożliwia wprowadzanie do komputera ów podpis elektroniczny. Na to potrzeba kilkaset złotych w skali roku. Mnie, jak zresztą większość Polek i Polaków, na taką ekstrawagancję i dziwactwo nie stać. Takim to sposobem, nam, pospólstwu, obecny minister od administracji, Ob. Jerzy Miller zatrzasnął urzędowe drzwi i otoczył je niewidzialnymi zasiekami powodując, że większość urzędów jest niedostępna przez internet.

Chciałbym zwrócić również na inny zapis w Kodeksie postępowania administracyjnego. Poprzednio był sam art. 76 a obecnie jest jeszcze dodane 76a. Proszę to sobie powolutku, ze zrozumieniem, przeczytać.

Art. 76. § 1. Dokumenty urzędowe sporządzone w przepisanej formie przez powołane do tego organy państwowe w ich zakresie działania stanowią dowód tego, co zostało w nich urzędowo stwierdzone.

§ 2. Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do dokumentów urzędowych sporządzanych przez organy jednostek organizacyjnych lub podmioty, w zakresie poruczonych im z mocy prawa lub porozumienia spraw wymienionych w art. 1 pkt 1 i 4.

§ 3. Przepisy § 1 i 2 nie wyłączają możliwości przeprowadzenia dowodu przeciwko treści dokumentów wymienionych w tych przepisach.

Art. 76a. § 1. Jeżeli dokument znajduje się w aktach organu lub podmiotu, o którym mowa w art. 76 § 1 lub 2, wystarczy przedstawić urzędowo poświadczony przez ten organ lub podmiot odpis lub wyciąg z dokumentu. Organ administracji publicznej zażąda udzielenia odpisu lub wyciągu, jeżeli strona sama uzyskać ich nie może. Gdy organ uzna za konieczne przejrzenie oryginału dokumentu, może wystąpić o jego dostarczenie.

§ 2. Zamiast oryginału dokumentu strona może złożyć odpis dokumentu, jeżeli jego zgodność z oryginałem została poświadczona przez notariusza albo przez występującego w sprawie pełnomocnika strony będącego adwokatem, radcą prawnym, rzecznikiem patentowym lub doradcą podatkowym.

§ 3. Zawarte w odpisie dokumentu poświadczenie zgodności z oryginałem przez występującego w sprawie pełnomocnika strony będącego adwokatem, radcą prawnym, rzecznikiem patentowym lub doradcą podatkowym ma charakter dokumentu urzędowego.

§ 4. Jeżeli jest to uzasadnione okolicznościami sprawy, organ administracji publicznej zażąda od strony składającej odpis dokumentu, o którym mowa w § 2, przedłożenia oryginału tego dokumentu.

Proszę zwrócić uwagę na te zapisy. W poprzednie wersji, każdy z nas mógł wykonać kopię i sam poświadczyć za zgodność. Teraz trzeba z takimi dokumentami udać się do urzędu lub do certyfikowanego prawnika, który może poświadczyć za zgodność z oryginałem.

Obowiązująca Konstytucja w Polsce stanowi, że jej przepisy stosuje się bezpośredni (art. 8) i że wszyscy jesteśmy równi wobec prawa (art. 32).

Zamordyzm, albo też autorytaryzm, czyli stosowanie wobec kogoś brutalnego rygoru, rządy twardej ręki; despotyzm, tyrania.

Zasieki, to takie kozły drewniane lub żelazne oplątane drutem kolczastym, stawiane jako zapory obronne dla zatarasowania przejścia, zamknięcia dostępu do czegoś.

 

Dodaj komentarz