B. M. Komorowski objaśnia.

Z kancelarii prezydenta państwa, Bronisław Maria Komorowski, pocztą elektroniczna, otrzymałem poniższe wyjaśnienie.

Pan Zbigniew Grabowski

Szanowny Panie

Potwierdzamy wpływ Pana listów z dnia 13, 19 i 20 listopada 2014 roku nadesłanych do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

Informujemy uprzejmie, że z uwagą zapoznaliśmy się z Pana opiniami i komentarzami dotyczącymi organizacji i przebiegu wyborów samorządowych, funkcjonowania Państwowej Komisji Wyborczej oraz wyglądu kokardy narodowej. Chcielibyśmy wskazać, że napływająca do Kancelarii korespondencja jest analizowana, a zgłaszane sugestie, postulaty i uwagi są zgodnie z przyjętym trybem przekazywane Panu Prezydentowi oraz Kierownictwu Kancelarii.

W nawiązaniu do Pana pisma zatytułowanego „Petycja i wniosek” w którym wnosi Pan „o wszczęcie procedury unieważniającej wybory przeprowadzone w dniu 16 listopada 2014 r.” chcielibyśmy wskazać, że zgodnie z ustawą z dnia 5 stycznia 2011 roku Kodeks wyborczy o ważności wyborów do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego rozstrzyga właściwy sąd okręgowy rozpoznając protesty wyborcze. Protesty wyborcze wnosi się na piśmie w terminie 14 dni od dnia wyborów. Sąd okręgowy rozpoznając protest orzeka o nieważności wyborów, jeżeli okoliczności stanowiące podstawę protestu miały wpływ na wynik wyborów. Na orzeczenie sądu okręgowego, w ciągu 7 dni od daty doręczenia, przysługuje zażalenie do właściwego sądu apelacyjnego. Sąd apelacyjny rozpoznaje sprawę w ciągu 30 dni, a od jego postanowienia nie przysługuje już środek prawny. W przypadku orzeczenia przez sąd nieważności wyborów, ich ponowne przeprowadzenie zarządza wojewoda w ciągu 7 dni od dnia zakończenia postępowania sądowego.

Odnosząc się do Pana uwag dotyczących Kodeksu wyborczego, pragniemy nadmienić że Pan Prezydent przedstawił swoje stanowisko tej sprawie m.in. w wywiadzie dla Telewizji Polskiej w dniu 21 listopada br. Prezydent RP powiedział wówczas m.in.: „(…) Dzisiaj trzeba doprowadzić wybory do końca, doprowadzić do ustabilizowania sytuacji na czas wyborów, ale trzeba już rozpocząć prace nad nowelizacją Kodeksu wyborczego, który te partie polityczne, które także dzisiaj tak głośno krzyczą, przegłosowały w Sejmie w 2010 roku, trzeba to znowelizować. Można myśleć o jakiejś głębszej zmianie systemu, ale w moim przekonaniu przyszły rok wyborczy to nie jest – będą dwa razy wybory – okazja do robienia eksperymentów. Można po następnych wyborach, czyli po wyborach parlamentarnych, myśleć o jakiejś zasadniczej zmianie modelu. Jestem na to otwarty. Ale dzisiaj, w moim przekonaniu, trzeba naprawić błędy popełnione przez niektóre osoby, które decydowały o kształcie Kodeksu wyborczego. Można korzystać, jestem skłonny, i z pewnych sugestii środowisk politycznych, na przykład przez wprowadzenie kadencyjności w PKW, na przykład przez wprowadzenie zasady rotacyjności, jeśli chodzi o sprawowanie przewodnictwa w PKW. Jeśli chodzi na przykład o wzmocnienie roli przewodniczącego PKW w stosunku do Biura Krajowego tak, aby ten przewodniczący miał większą nie tylko władzę, ale i odpowiedzialność. Można myśleć o innych rozwiązaniach, które by na przykład wprowadzały większą przejrzystość w czasie głosowania i w czasie liczenia głosów, to można zrobić. Ale jakąś zasadniczą zmianę trzeba głęboko przemyśleć, zebrać doświadczenia, zebrać wnioski, no i na pewno nie należy upartyjniać całego systemu, a ja w niektórych propozycjach takie zagrożenie widzę.”

Z poważaniem,

Witold Trębicki

Główny specjalista

Biuro Listów i Opinii Obywatelskich

Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

ul. Wiejska 10, 00-902 Warszawa

tel. +48 22 695 26 56, fax +48 22 695 22 38

e-mail: blo@prezydent.pl


Pomyśl o środowisku. Nie drukuj tej wiadomości, jeśli nie musisz.

Ta wiadomość jest przeznaczona do wyłącznego użytku jej adresata. Jeśli otrzymali Państwo tę wiadomość przez pomyłkę, prosimy o niezwłoczne skontaktowanie się z nadawcą oraz jej usunięcie. Jeśli nie są Państwo adresatem tej wiadomości, to jej wykorzystanie, w szczególności poprzez rozpowszechnianie, dystrybucję, powielanie, publikację wiadomości lub zawartych w niej informacji i/lub dokumentów jest zabronione.
This email and any files transmitted with it are intended solely for the use of the individual or entity to whom they are addressed. Please notify the sender immediately by e-mail if you have received this e-mail by mistake and delete this e-mail from your system.

Dodaj komentarz